444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

D Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler


11 Mayıs 2022

Genel Tanıtım


Kemik gelişimi konusunda vücutta aktif rol oynayan D vitamini; her canlının vücudunda bulunmaktadır. Daha güçlü kemiklere sahip olmak, hafıza açısından daha aktif olmak ve saha sağlıklı bir cilt görünüme sahip olmak için oldukça önemlidir.

D Vitamini Nedir?

Bu vitamin vücutta düzenleyici olarak rol yapan bir bileşen olmakla beraber, Kalsiyum minerali ile çalışmaktadır. Kalsiyum minerali yalnızca D vitamini aracılığı ile emilim göstermektedir. Dolayısı ile bu vitaminin vücutta yeterli bulunmayışı Kalsiyum bileşenin de vücut tarafından alınmamasına yol açar. Vitaminin eksikliği kemik erimesine kadar ilerleyebilir.

İdeal D Vitamini Seviyesi Nedir?

Vücutta bulunması gereken ideal D vitamini

Bu Vitamin Nereden Alınır?

Bu vitaminin ana kaynağı güneştir. Güneş ışınlarının daha fazla alındığı ülkelerde kemik hastalıklarının görünme olasılığı daha düşüktür. Kuzey ülkelerinde ise bu vitamin eksiliği daha çok görülür.

Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalma durumunda vitamin vücutta depolanır ve vücudun ihtiyaç duyması durumunda da depodan kullanılmaktadır. Bu vitamini alırken mutlaka güneş koruyucu kullanılması gerekmekte, aksi halde çeşitli cilt hastalıkları ve hatta kansere varan etkiler meydana gelmektedir. Haftada 3 kere güneşe çıkıp 15 dakika ışınları almak fayda sağlayacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlgili Doktorlar


İlgili Birimler


Sizi Arayalım

Ad Soyad

E-mail

Telefon

Konu

Mesaj

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


HABERLER

Tümünü Gör

SOSYAL MEDYA