444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

Detoks Nedir Ve Nasıl Yapılır


09 Mayıs 2022

Genel Tanıtım


Detoks vücudu toksinlerden arındırmak için başvurulan bir tür alternatif tıp yöntemidir. Milenyum çağıyla beraber ilk olarak “detoks suyu” kavramıyla duymaya başladığımız fakat zaman içerisinde katı gıdalarla da uygulanan “arınma” programıdır.

Detoks Kaç Aşamadan Oluşur?

Detoks sırasıyla;

  • Arınma
  • Yeniden Yapılanma
  • Olanı Koruma

Olarak üç aşamadan oluşur. Arınma aşamasında katı veya sıvı detoksla vücut zararlı gıdalardan uzaklaştırılır. İkinci aşamada vücut sağlıklı olmayı hatırlar ve kendini yeniden yapılandırır. Son aşamada ise vücut artık faydaları kalıcı hale getirmeye başlar. Her aşamanın ayrı bir çalışma prensibi vardır o nedenle detoks sonrası da dikkatli beslenilmeli ve zararlı alışkanlıklara dönülmemelidir.

Kimler Detoks Yapmalıdır?

Öncelikle böyle bir arınmaya ihtiyaç duyan herkes tıbbi engelleri olmadığı sürece detoks yapabilir. Burada önemli olan nokta, kişinin kendi vücudunun önceliklerini ve ihtiyaçlarını bilmesidir. Kendini yorgun hisseden, gün içinde yeteri kadar sıvıyı tüketemeyen, kilo problemi yaşayan, bağımlılıklarla mücadele eden, hayatına sağlıklı rutinler oluşturmak isteyen kişiler detokstan faydalanabilir.

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks yapmak isteyen kişilerin bir beslenme uzmanıyla çalışması tavsiye edilir. Bu sayede vücudun eksikliğini hissettiği besinler çerçevesinde bir program oluşturulur. Bu beslenme düzeni, kişinin gününe entegre edilir ve programa başlanır. Detoks yapılan süre boyunca öğünlerde tercih edilen yemekler de detoksu desteklemelidir. Bu sayede daha yüksek verim alınır.

Detoksta tercih edilen besinler ve ek olarak tüketilen sıvı miktarı da birbirini desteklemelidir. Dikkatsiz uygulanan diyet sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir ve beklenti karşılanmayabilir. Unutulmamalıdır ki detoks yapmak, yalnızca sıvıyla beslenmek veya mideyi aç bırakmak değildir.

Kimler Detoks Yapmamalıdır?

Tıbbi engelleri bulunan kişilerin detoks yapması tavsiye edilmez. Emziren anneler, şeker hastaları, kanser hastaları ve organ yetmezliği yaşayan kişiler detoks yapmamalıdır. Çocuklar ve ileri yaştaki kişiler de detokstan uzak durmalıdır. Mevcut tedavisini desteklemek amacıyla detoksa başvuranlar mutlaka uzman görüşü almalıdır.

Detoksun Zararları Nelerdir?

Detoks bilinçli yapılmadığı takdirde zararlı olabilmektedir. Aksi takdirde vücut direnci düşebilir, vücudun metabolizması bozulabilir veya vitamin/mineral dengesizliğine yol açabilir. Bu etkileri fark eden kişiler detoks programına devam etmemeli, gerekirse programı tekrar düzenlemelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlgili Doktorlar


İlgili Birimler


Sizi Arayalım

Ad Soyad

E-mail

Telefon

Konu

Mesaj

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


HABERLER

Tümünü Gör

SOSYAL MEDYA