444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

Kalp Yetmezliği İle Yaşamak


22 Ocak 2021

Genel Tanıtım


Kalp dolaşım sisteminin merkezinde olup tüm vücuda ve akciğerlere kanı pompalayan organdır. Kalp yetmezliğinde bu işlevini tam olarak yapamayan kalp, kişide hayat kalitesini bozan ve hayat süresini azaltan ciddi sorunlara yol açar. Kalp yetmezliği zamanında farkedilip uygun bir şekilde tedavi edilirse hastalar uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürebilirler.

Kalp yetmezliğinin başlıca belirtileri : çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda şişlik ve hızlı kilo artışıdır. Bulguların çoğu genellikle ödem dediğimiz vücuttaki sıvı birikiminden kaynaklanır.

Doktorunuz tarafından size özel uygulanan ilaç tedavisi yanısıra; hastalığınızın belirtileri ve bulguları hakkında bilgi sahibi olmanız tedavinin etkinliğini artıracaktır. Şikayetlerinize veya doktorunuzun önerisine göre ;

1. Her gün ya da haftada 1-2 kez kilonuzu kontrol edin (tercihen sabahları). Üç gün içinde 1.5-2 kg kilodan fazla kilo artışı olursa doktorunuza başvurun.

2. Ödem kontrolü yapın; parmak ucuyla ayak bileklerinize, diz altında bacağın ön yüzüne bastırdığınızda cildinizde çökme oluyor mu, yüzüklerinizin dar geldiğini hissediyormusunuz diye kontrol edin.

3. Tuz tüketimini kısıtlı tutmanız önemlidir. Doktorunuz farklı bir şey önermedikçe; en azından masada tuzluk bulundurmayın, ek tuz kullanmayın ve az tuzlu tercih edin. Tuz içeriği yüksek işlenmiş gıdalardan uzak durun.

4. Günlük sıvı alımını (doktorunuz farklı bir şey önermediyse) 1.5 litre ile kısıtlayın

Kalp yetersizliğinde fiziksel aktivite, özellikle yürüyüş genellikle faydalıdır. Ancak süresi ve düzeyini, kalbinizin durumu ve fonksiyonel kapasitenizine göre doktorunuzla görüşmelisiniz.

Şikayetlerinizdeki ve nefesinizdeki değişikliklerin farkında olun ve aşağıdaki sorulara cevabınız ‘evet’ ise doktora başvurun.

Daha çabuk mu yoruluyorsunuz?

Hızlı kilo artışınız oluyor mu?

Bacaklarda ve ayak bileklerinde yeni gelişen şişlik var mı?

Karın ağrısı ve/veya karın şişliği hissediyormusunuz?

Öksürük ve/veya hırıltılı solunumunuz var mı?

Geceleri yatar pozisyonda nefes darlığınız artıyor ve oturma ihtiyacı hissediyormusunuz? Daha yüksek yastık kullanma ihtiyacınız oluyor mu?

Kalp yetmezliğinde tedavi seçenekleri ;

1. Kalp yetmezliğine sebep olan nedenin ( hipertansiyon, kalp damar hastalığı, kalp kapak hastalığıgibi) tespit edilip tedavi edilmesi

2. Doktor tarafından kişiye özel doz ve çeşitlilikte düzenlenen ilaç tedavisi

3. Hastanın hayat tarzına özellikle tuz ve sıvı alımına dikkat etmesi, kilo kontrolü sağlaması

4. Uygun ve yarar görebilecek özelliklere sahip hastalarda üç odacıklı kalp pili

5. Uygun hastalarda ve merkezlerde kalp nakli uygulanması

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlgili Birimler


Sizi Arayalım

Ad Soyad

E-mail

Telefon

Konu

Mesaj

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


Kadınlarda görülen en sık kanser; meme kanseri | Prof. Dr. Mehtap Tunacı

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan duktal kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan lobüler kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır. Risk Faktörleri Meme kanseri gelişiminde bilinen en önemli risk faktörleri şunlardır; Obez veya aşırı kilolu olmak Yeterli fiziksel aktivite yapmamak Alkol kullanımı İlk doğum yaşı 30’dan sonra olanlar veya hiç doğum yapmamış olanlar İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır. Menopoz yaşı: Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (+55 yaş) menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır. Burada da etken uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır. Kadın cinsiyet, ileri yaş BRCA-1, BRCA-2 mutasyonları gibi bir takım genetik değişiklikler Meme kanseri öyküsünün bulunması Göğüse radyoterapi almış olmak Bazı iyi huylu meme hastalıkları (fibroadenom, papillomatosis, gibi) Ailede meme kanseri öyküsü olması: Annesinde, anne tarafından akrabalarında, teyzesinde ve ve/veya kız kardeşinde meme kanseri olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski normal toplumdan daha fazladır.

HABERLER

Tümünü Gör

SOSYAL MEDYA