444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

Kızamık Salgınları


25 Mart 2024

Genel Tanıtım


Dünya sağlık örgütü 2023 yılında 50'den fazla ülkede kızamık salgınlarının yaşandığını bildirdi.

Ülkemiz de kızamık olgularında artış saptandı. En çok olgu İstanbul ilinde görüldü.

Bunun nedeni COVİD-19 Epidemisi sırasında rutin çocukluk çağı aşımlarının aksaması ve aşı reddi olgularının artmasıdır.

Kızamık hastalığı çok bulaşıcıdır. Hastalık geçirenlerde zatürre, kulak enfeksiyonu, beyin iltihabı (ensafalit) gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Çocuklarınıza ulusal aşı takvimimizde 1 yaş ve 4 yaşta yapılan KKK (Kızamık - Kızamıkçık - Kabakulak) aşılarını yaptırmayı unutmayın. Ayrıca 9.ayda ek doz KKK aşısı da halen sağlık bakanlığı tarafından önerilmektedir.

Uluslararası yolculuğa çıkmadan önce, hiç aşısız 6-11 yaş arası bebeklerinize ek doz kızamık aşısı yaptırılması da önerilmektedir.

Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu aşılamadır. Aşı hastalığa karşı bireysel olarak %96-98 koruma sağlamaktadır.
 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlgili Birimler


Sizi Arayalım

Ad Soyad

E-mail

Telefon

Konu

Mesaj

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


Kadınlarda görülen en sık kanser; meme kanseri | Prof. Dr. Mehtap Tunacı

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan duktal kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan lobüler kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır. Risk Faktörleri Meme kanseri gelişiminde bilinen en önemli risk faktörleri şunlardır; Obez veya aşırı kilolu olmak Yeterli fiziksel aktivite yapmamak Alkol kullanımı İlk doğum yaşı 30’dan sonra olanlar veya hiç doğum yapmamış olanlar İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır. Menopoz yaşı: Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (+55 yaş) menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır. Burada da etken uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır. Kadın cinsiyet, ileri yaş BRCA-1, BRCA-2 mutasyonları gibi bir takım genetik değişiklikler Meme kanseri öyküsünün bulunması Göğüse radyoterapi almış olmak Bazı iyi huylu meme hastalıkları (fibroadenom, papillomatosis, gibi) Ailede meme kanseri öyküsü olması: Annesinde, anne tarafından akrabalarında, teyzesinde ve ve/veya kız kardeşinde meme kanseri olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski normal toplumdan daha fazladır.

HABERLER

Tümünü Gör

SOSYAL MEDYA