444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

İNTERMED SAĞLIK


12

Şubat

Migren Baş Ağrılarında Botulinum Toksini Tedavisi

Migren baş ağrıları, sık tekrarladığında veya her gün olmaya başladığında veya şiddetli ataklarla seyrettiğinde kişinin yaşam kalitesini bozan, özel ve iş hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Başağrısı ataklarında ağrıyı kesmek için çeşitli ağrı kesiciler kullanılmaktadır, ancak atakları sık veya şiddetli olanlarda fazla miktarda ağrı kesici almak ağrının devamlı hal almasına, ağrı kesicilerin etki etmemesine ve çeşitli yan etkilere sebep olmaktadır. Böyle durumlara kronik migren ve ilaç aşırı kullanım baş ağrıları denilmektedir. Günlük olarak kullanılan çeşitli ilaç tedavileri (antidepresanlar, kalp ve tansiyon ilaçları, sara ilaçları vs) ile baş ağrılarının sıklığı ve şiddeti azaltılması hedeflenmektedir. Bu ilaç tedavileri başarısız olduğunda  veya hasta bu tedavilere uygun olmadığında Botulinum toksin (BOTOX®) uygulaması kullanılmaktadır. 
Botulinum toksini tedavisinin migren tipi baş ağrısında etkinliği çok sayıda hasta üzerinde araştırılmış ve sık atakları olan migren hastalarında etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu çalışmalar sonrasında Botulinum Toksini kronik migren tedavisinde kullanımı için ABD’de ve İngiltere’de 2010, Türkiye’de 2011’de onay almıştır.
Migren ataklarını önlemeye yönelik verilen ilaç tedavisine rağmen tedaviye dirençli kronik migrenli hastalarda Botulinum Toksin tedavisi eğitimli ve tecrübeli hekimlerce yapıldığında başağrısı tedavisinde güvenli ve kolay uygulanabilen bir yöntemdir. 
Botulinium toksin tedavisinin kronik migren hastalarında baş ve boyunda uygulanacağı nokta ve sabit dozlar Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından standart olarak belirlenmiştir. Baş ve boyunda 7 bölgeye çok ince iğne uçları aracılığı 31 enjeksiyon uygulanmaktadır. Her enjeksiyon alanına (5) Ü olmak üzere toplam (155) Ü kullanılmakla birlikte eğer ağrı  başın özellikle bir bölgesinde oluyor ise bölgeye ek doz uygulanmaktadır, yaklaşık 2 flakon kullanılmaktadır. Her 12 haftada bir tekrarlanması önerilmektedir.  Tedavinin devamına hastanın tedaviye cevabına göre karar verilir. Hastanın tolere edemeyeceği derecede ağrılı bir işlem değildir ve uygulama öncesinde saçsız deriye ağrı hissini azaltacak krem sürülmektedir 
Hastaların büyük çoğunluğunda ilk uygulamadan günler sonra ağrılar belirgin şekilde azalır. Tekrarlayan uygulamalar ile belirgin olarak baş ağrılarının sıklığında ve şiddetinde azalma olmaktadır. Az oranda hastada ilk uygulamada yarar görülmeyebilir. Bu hastalarda 12. haftada bir uygulama daha yapılması tavsiye edilir. 
Bu tedavi ile amaç; migren hastalarının ağrı ataklarının sıklığının ve şiddetinin azalmasıdır ve bununla birlikte hastaların sürekli ilaç kullanmak zorunda kalmamaları hedeflenmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


HABERLER

Tümünü Gör

SOSYAL MEDYA