444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

İNTERMED SAĞLIK


05

Ocak

Çocukluk Çağının Döküntülü Hastalıkları

Çocukluk çağının çoğu aşıyla korunabilen sık görülen ismi konulup tanımlanmış hastalıkları aşağıdaki gibidir.

Kızamık:

Aşısız çocuklarda yüksek ateş,gözlerde kızarıklık,ağız içi döküntüler le başlayan yuzden gövdeye doğru inen kırmızı döküntülerdir.3-4 gün sürer kaybolur.hastalık sırasında veya sonrasında zatürre faranjit orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklar görülebilir .aşısı 12, ay ve sonrasında 4-6 yaş arası 2, dozu yapılarak tam koruma oluşturulur.Son 10 yılda yapılan yoğun aşılama ile ülkemizde vaka görülmemektedir.Tedavisi yoktur.

Kızamıkçık:

Çocukluk çağında aşılamalardan once sıklıkla görülen bir dokuntulu hastalıktır. Kulak arkası lenf bezesi şişmesi ve vücutta döküntü ile genelde komplikasyonsuz atlatılır.Gebelik  döneminin ilk aylarında anne geçirirse anne karnındaki bebekte beyin göz ve gelişme bozuklukları ile giden ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle bayanların evlenmeden once tekrar aşılanmaları faydalı olacaktır. 12 ay ve 4-6 yaş arası 2 doz aşılama rutinde vardır. Tedavisi yoktur.

Su Çiçeği:

Diğer döküntülü hastalıklardan daha farklı bir seyir izleyen su çiçeği hastalığında içşeri sulu dolu lezyonlar saçlı deriden başlar tüm vücutta görülür. 1 hafta kadar sürer. ağır formlarda veya kaşıma sonrasında ciltte iz kalabilir.Bazende beyincik iltihabı zatürre pankreas iltihabı gibi yan hastalıklar görülebilir. 1 yaş ve 6 yaş sonrası aşılama ile % 95 korunabilir.Tedavi semptomatiktir

6. Hastalık:

Bir yaş ve altındaki bebeklerde 4 gün 39-40 derece ateş ve sonrasında  ateş düşmesiyle ortaya çıkan kırmızı dokuntulu karakteristiktir.3 gün sonra dokuntuler kaybolur.Ateşli donemde muayene bulguları ve kan tahlilleri normal çıkar. tedavisi yoktur. semptomatiktir.Komplikasyonu yoktur.

5. Hastalık:

Genelde 5 yaş civarı veya daha büyük çocuklarda ateşle beraber yanaklarda kelebek tarzı ve kol ve bacak dış yüzlerinde başlayan 3 gün 2 hafta arası devam eden dokuntu ile karakterizedir. tedaviye gereği yoktur. komplikasyonu yoktur. Aşısı yoktur.

Kızıl:

Genelde 2 yaştan büyük çocuklarda beta grubu mikropların yol açtığı farenjit ve tum vucutta dokuntu çilek dil ve yuksek ateş ile kendini belli eder. Antibiyotik tedavisi gerektirir. Büyükçe çocuklarda romatizmal ateş kalp ve böbrek tutulumu gorulebilir. Doktor kontrolünde olmak gerekir.

El Ayak Ağız Hastalığı:

Son yıllarda sıklıkla görülmeye başlayan her aş grubunu hatta erişkinlerde tutabilen coxachi grubu virüsün yaptığı bir hastalıktır. El ayak dirsek gluteal bölge ağız içinde yaygın küçük yaracıklarla seyreder ateş genelde olur. bazen bir hafta sürer.Beslenme bozulabilir. serum gerekli olabilir.aşısı yoktur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


HABERLER

Tümünü Gör