444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

Romatoloji


Güncellenme Tarihi : 05 OCAK 2021

Romatoloji kas-iskelet sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Buhastalıkların bir kısmı vücudun diğer sistemlerini de tutabilir. Hastalıklar akutveya kronik seyirli olabilir. Çoğunlukla kronik seyirli olup zaman zaman ataklar ve iyileşmelerle seyreder.

Amerika’daki verilere göre romatizmal hastalıkların görülme sıklığı %3-10 arasında bulunmaktadır. Romatizmal yakınmalarla doktora başvuran hastaların %55-60’da sellülit, miyozit, fasiit, bursit, tendinit, tenosinovit, sinir sıkışması gibi yumuşak doku kaynaklı romatizmalar vardır. Romatizmal hastalıkların % 30-38’ni artroz gibi dejeneratif hastalıklar, romatoid artrit gibi inflamatuvar hastalıklar ise %10’nu oluşturur.

 

 

İnflamatuvar romatizmal hastalıkların etyolojisi bilinmez ancakimmunogenetik mekanizmalara ilave olarak çevresl faktörlerin sorumlu olduğu kabul edilir.

Başlıca inflamatuvar romatizmal hastalıklar:

Romatoid artrit,
Juvenil kronik artrit,
Ankilozan spondilit,
Enteropatik artrit,
Psöriatik artrit,
Reaktif artrit,
Sistemik lupus eritamatozus,
Progresif sistemik skleroz,
Sjögren sendromu,
Polimiyozit,
Dermatomiyozit,
Vaskülitler,
Gut hastalığı,
Behçet hastalığı,
Ailevi akdeniz ateşi (FMF)’dir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BRANŞ DOKTORLARI


VİDEOLAR


Uzm. Dr. Melek Özer | İç Hastalıkları Romatoloji

Romatoid artrit otoimmün sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanır ve bireyin bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun kendi dokularına, özellikle eklem dokularına saldırması ile ortaya çıkar. #romatoloji #intermed

Uzm. Dr. Melek Özer | İç Hastalıkları Romatoloji

İltihaplı Romatizma, yani tıbbi adıyla romatoid artrit (eklem romatizması), kronik bir inflamatuar bozukluktur. Bu bozukluk bazı bireylerde cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere çok çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilir. #romatoidartrit #eklemromatizması #romatoloji #intermed #intermednişantaşı #çiftehavuzlarintermed


Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


HABERLER

Tümünü Gör