444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

HABERLER


11

Ocak

Vajina Gençleştirme ve Yenileme

Ameliyatsız Vajina Gençleştirmede Teknolojik Uygulama

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Latife Aslı Çilli vajina gençleştirme de yeni teknolojik uygulamalar hakkında bilgi veriyor. Vajina yenilemede en yeni yöntemi merak edenler yazımızı okuyabilir Aslı Hanıma sorularınızı iletebilirsiniz. Bu özel konu için Aslı Hanıma teşekkür ediyor yazımıza geçiyoruz.

Doğum, hormonal değişiklikler ve ilerleyen yaşla beraber çoğu kadında genital dokularda değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler fonksiyonel ve psikolojik etkileri ile kadınların günlük yaşamlarını olumsuz yönde
etkilemektedir. Ameliyatsız vajinal gençleştirme tedavileri genital estetik ve kozmetik jinekolojide giderek daha fazla tercih edilmektedir.
Daha önceleri vajinal dokuda meydana gelen değişiklikleri iyileştirmek amacı ile topikal uygulamalar, hormonal tedaviler ve kegel egzersizleri önerilmekte hastaların bir kısmı cerrahi uygulamalardan fayda görmekte idi. Halen labioplasti (iç dudak küçültme ), vajinoplasti (vajina daraltma ve perineoplasti (perine düzeltme ) gibi cerrahi uygulamalar hastaların bir kısmında ideal tedavi yöntemi olmaya devam etmektedir. Ancak günümüzde radyofrekans ve lazer (ablatif karbondioksit lazer ve non ablatif Er:Yag laser ) gibi enerji bazlı cihazlar ile ameliyatsız estetik jinekolojik uygulamalar yapılabilmektedir.
Doğum ve ilerleyen yaşla meydana gelen Vulva –vajinal gevşeklik, orgazm bozuklukları, menopozal dönemde oluşan genitoüriner sendrom, atrofik vajinit, hapşırma öksürme ve spor yaparken meydana gelen idrar kaçırma tedavilerinde son 10 yılda minimal invaziv uygulamalar giderek artan şekilde kullanılmaya başlandı.

Menopozal Dönemde Genitoüriner Sendrom:

Menopozal dönemde kadınların yaklaşık % 60 ında vulvavaginal atrofi ve genitoüriner sendrom meydana gelmektedir. Menopozun etkileri ile çoğu kadının yaşam kalitesinde belirgin bir düşme gözlenirken bu nedenle hekime başvuru çoğu zaman olmamaktadır. Kadınların birçoğu menopoz dönemindeki bu etkileri normal kabul etmektedir. Tıbbın ve teknolojinin ilerlemesi ile güzel ve sağlıklı yaşlanma mümkündür .

Vulva, vajina ve mesane ( idrar torbası ) östrojen hormonu etkisi altında olan dokulardır. Menopoz döneminde bilindiği gibi östrojen seviyesi belirgin olarak düşmekte bu nedenle özellikle menopozal dönemde etkiler daha belirgin olmaktadır. Bu dönemde vücutta azalan östrojeni yerine koyma amacı ile hormon içeren ilaç tedavileri kullanılabilmektedir. Ancak hormon bağımlı kanserlerde bu ilaçlar verilmemektedir. Yine kadınların bir kısmı bu dönemde yan etkileri nedeni ile ilaç kullanmak istememektedir. Bu nedenle bu hastalarda enerji bazlı cihazların kullanımı alternatif bir tedavi yöntemi olarak hastalara sunulabilmektedir.

Genitoüriner Sendrom Nedir ?

Çoğunlukla menopozal dönemde görülen genitoüriner sendrom kronik bir hastalık olup seksüel sağlık ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Genitoüriner Sendrom Belirtileri Nelerdir ?

• * Vulvavaginal atrofi (doku kaybı )
• * Vulvavajinal gevşeklik
• * Vulva vajinal kuruluk ve irritasyon ,
• * Disparoni (ağrılı cinsel ilişki )
• * Vajinal Kuruluk
• * Vajinal Yanma
• * Ağrılı işeme
• * Sık sık idrar yapma isteği
• * Acil işeme isteği
• * Vulvar ve vajinal Kaşıntı
• * İdrar kaçırma
• * Orgazm bozuklukları

Enerji bazlı cihazların kullanımı :
RADYOFREKANS VE LAZER TEDAVİLERİ

Hafif-orta vulva-vajinal laksisite ve bununla ilişkili sekonder durumları tedavi etmede etkili oldukları görülmüştür

Bu tedaviler günlük aktivitelere hızlı dönüşün mümkün olması ile iyi tolere edilebilen güvenli ve etkili işlemlerdir. Yapılan çalışmalar ve klinik deneyimler ile enerji bazlı cihazlar kullanılarak kadınsı genital gençleştirmenin hafif ve orta derecede tıbbi sorunları olan hastalar için uygun olduğu görülmüştür. Bu tedaviler şu anda kadınlara sunulan kapsamlı bakımın bir parçası olarak güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olarak sunulabilir. Enerji bazlı cihazlar yara iyileşmesini tetikler, yeni kollajen ve elastin lif oluşumunu uyararak vajinal gençleşmeyi sağlar.

Vajina Gençleştirme ve Radyofrekans Tedavisi

Radyofrekansla tedavileri genital bölgedeki tüm dokulara kolaylıkla uygulanabilmektedir. Kadın genital organlarında lokal kan akımını arttırarak vajinada sıkılaşma ve nemlendirme etkisi görülür. Vajinal sıkılaşma, vajinal nemlenmede artış, vulvar ve klitoral duyarlılıkta artış sağlamaktadır.

Teknolojinin yenilenme süreci sayesinde artık çok daha kolay ve çok daha hızlı vajina gençleştirme uygulamaları yapabilmektedir. Tüm dünyada eskiden ve hala aktif olarak da kullanılan lazer ile vajina gençleştirme uygulamaları artık yavaş yavaş yerini Radyofrekans sistemlerine bırakmaktadır. Lazer ile vajina yenileme işleminde uygulama bu alanda minimal yaralar yapıp dokunun kendini iyileştirmesini sağlamaktı ancak radyofrekans ile dokuya hasar vermeden hemde 1 saatte değil sadece 8 dakikada bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanmış olduğum radyofrekans sisteminin cildi yakmadan yara yapmadan içeride kanlanma ve yenilenme sağlaması ve bunu sadece 8 dakikada vajina gençleştirme yapması artık yenilenen teknolojinin bir kanıtıdır. Tabi benim için önemli olan diğer kanıt da bu cihaz ile yapılmış olan bir çok klinik çalışmadır.

8 dakikada hayatınızı yenilemek ve radyofrekans ile vajina gençleştirme işlemi sayesinde hayata yeniden başlamak istiyorsanız her şey de olduğu gibi teknolojiyi bu konuda da takip edin.

SOSYAL MEDYA