444 1 633

Yurt dışı aramalar:
+90 212 368 16 00

Reflü ve Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir?


22 Ağustos 2023

Genel Tanıtım


Reflü ve Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reflü ve gastrit birçok kişi tarafından karıştırılan rahatsızlıklar arasındadır. Gastrit daha çok mide ya da onikiparmak bağırsağı iltihabı olarak bilinirken reflü mide asidinin yemek borusuna geri dönmesidir.
 
Reflü ve Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir?
 
Çoğu kişi günümüzde gastrit ve reflüyü birbirine karıştırır. Fakat reflü ile gastrit birbirinden farklı rahatsızlıklardır ve belirtileri de birbirlerinden farklıdır. Kimi zaman kişilerde iki rahatsızlığın birlikte görülmesi de mümkündür.
 
Gastrit, mide asidinin artması ya da mideyi asitlerden koruyan etkenlerin azalması ile ortaya çıkan iltihaptır. Bu iltihap genelde midede ya da onikiparmak bağırsağında ortaya çıkar. Reflü ise mide içeriğinin yani asidinin patolojik bir şekilde mideden yemek borusuna kaçmasıdır.
 
Gastrit belirtilerinde bulantı, kusma, mide ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve iştahsızlık vardır. Reflünün en sık rastlanan belirtisi ise yemekten sonra ortaya çıkan mide yanmasıdır. Rahatsızlık durumunda intermed ile iletişime geçebilir ve yardım alabilirsiniz.
 
Reflüye İyi Gelen Besinler Nelerdir?
 
Reflüsü olan kişilerin yağlı yiyeceklerden, çikolata ve kızartmalardan uzak durmaları önerilir. Bu besinler mideden geç atılan besinler olduğundan rahatsızlık verebilir. Özellikle acı ve baharatlı besinleri tüketirken de dikkat etmek gerekir.
 
Yemek borusunun fazla aside maruz kalmasına sebebiyet verecek baharatlar ve gazlı içecekler de uzak durulması gerekenler arasındadır. Beslenme alışkanlığı ile beraber sigarayı bırakma, kilo verme ve yemekten sonra uzanmama gibi alışkanlıklar da edinilmesi gerekir. Bu unsurlara dikkat ederek reflü belirtilerini ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizi Arayalım

Ad Soyad

E-mail

Telefon

Konu

Mesaj

Randevu Oluştur

Merkezlerimizden kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

YOUTUBE


Kadınlarda görülen en sık kanser; meme kanseri | Prof. Dr. Mehtap Tunacı

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan duktal kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan lobüler kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır. Risk Faktörleri Meme kanseri gelişiminde bilinen en önemli risk faktörleri şunlardır; Obez veya aşırı kilolu olmak Yeterli fiziksel aktivite yapmamak Alkol kullanımı İlk doğum yaşı 30’dan sonra olanlar veya hiç doğum yapmamış olanlar İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır. Menopoz yaşı: Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (+55 yaş) menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır. Burada da etken uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır. Kadın cinsiyet, ileri yaş BRCA-1, BRCA-2 mutasyonları gibi bir takım genetik değişiklikler Meme kanseri öyküsünün bulunması Göğüse radyoterapi almış olmak Bazı iyi huylu meme hastalıkları (fibroadenom, papillomatosis, gibi) Ailede meme kanseri öyküsü olması: Annesinde, anne tarafından akrabalarında, teyzesinde ve ve/veya kız kardeşinde meme kanseri olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski normal toplumdan daha fazladır.

HABERLER

Tümünü Gör

SOSYAL MEDYA